Ez van

Az orvosok jelenleg formálódó bérrendezéséről a tisztesség kedvéért annyit mindenképp meg kell állapítani, hogy 2002-ben 50 százalékos közalkalmazotti béremelés volt, a mostani tervezett béremelés az orvostársadalom egészének is csak 5-6 százalékot jelent. A béremeléshez szükséges források megléte vagy nem megléte jelenleg nem számít. Ha a politika döntéshozók akarják, ekkora összeget biztosan ki tudnak fizetni, ha pedig nem, akkor egyszerűen nem fizetik majd ki. Majd azt mondják: megváltoztak a körülmények.

Egyébként az egészségügynek számos problémája van. Az, hogy költségvetési forrásból egy minimális nagyságrendben bért emelnek, érdemben nem változtat a helyzeten. Ez mindössze egy hangulat-javító intézkedés.

Mindnenesetre jelenleg az egészségügyi ellátás területén különleges helyzet állt elő, és ilyen az elmúlt 40 évben nem volt, az hogy az alapvető döntéseket nem az egészségügyi ágazat hozza meg. Nincs miniszter, aki (ilyen sem volt még!) ott ülne a kormányban. A legalapvetőbb döntések (amelyek évtizedekre meghatározzák az ágazat sorsát) az egészségpolitikai vezetés nélkül születnek meg. Ilyen például a társadalombiztosítási rendszer eltörlése, hiszen kikerült az alkotmányból a tb intézménye. Volt – nincs. A 120 éves magyar társadalombiztosítási rendszer, úgy ahogy van, megszűnt. Ilyet soha nem tervezett az egészségügyi kormányzat, ezt a kormány a maga logikája szerint eldöntötte, és meg sem kérdezte az egészségügyet. A másik példa az államosítás, amely mellett ezzel egyidejűleg egyre nagyobb teret nyer a magánegészségügyi ellátás.

Ma még, 2012 márciusában, azt lehet mondani, hogy ha valaki a közellátásba megy, jó esélye van, hogy tisztességesen ellátják akkor is, ha nem ad hálapénzt. Ez azonban a két-három (max: 5-6) év alatt meg fog szűnni, a betegek többségét nem fogják már rendesen ellátni, mert nem lesz megfelelő számú és felkészültségű orvos. Aki néhány év múlva tisztességes ellátást szeretne v. akar, annak a magánegészségügyben kell majd keresnie orvosát.

Eredeti írás: Mihályi Péter közgazdász (Forrás: Háziorvosi Híradó)