Hanyatlóban a magyar egészségügy

Három év alatt nyolc ország előzte meg hazánkat egészségügyi rendszerének mutatóival. Európában szinte már csak a Balkánon rosszabb a helyzet, mint nálunk. A szolgáltatások színvonalának zuhanása már Brüsszelt is aggasztja.

Hanyatlóban van a magyar egészségügy: a 2008-ban mért 14. helyről egy évvel később a 20., 2012-re pedig a 28. helyre esett vissza hazánk az európai országok egészségügyi rendszerét összehasonlító listán. Az Európai Egészségügyi Fogyasztási Indexet a svéd székhelyű Health Consumer Powerhouse kutatóintézet készíti 2005 óta.

Az idei lista 34 európai ország nemzeti egészségügyi rendszerét rangsorolja 42 olyan mutató szerint, amelyek az egészségügyi fogyasztók szempontjából kulcsfontosságú, öt különböző területet fednek le: betegjogok és -tájékoztatás, várólisták hossza, eredményesség, megelőzés/szolgáltatások köre és elérhetősége, valamint a gyógyszerellátás. Az index állami statisztikákból, a betegek véleményéből és az alapító kutatóintézet független kutatásából tevődik össze.

Magyarország csupán Szerbiát, Bulgáriát, Romániát, Lettországot, Macedóniát és Albániát előzi meg a rangsorban. A visszasorolással hazánk az egyik legnagyobb vesztessé vált, az egészségügyi szolgáltatások színvonalának visszaesése pedig jogosan kelt aggodalmat minden felelősen gondolkodó érintettben.

(Eredeti írás: Timár Krisztina, www.delmagyar.hu)