A serdülők migrénjéért gyakran a rágógumizás felelős

A serdülők nagyon sokat rágógumiznak. A rágógumi-buborék fújás és a kiköpött rágógumi maradvány ráragadása a cipőtalpra elég sok fejfájást okoz a tanároknak és a szülőknek.

Most dr. Nathan Watemberg, a Tel Aviv-i Egyetemhez kapcsolódó Meir Egészségügyi Központ munkatársa azt mutatta ki, hogy a rágógumizó tinédzserek és kisebb gyerekek maguknak is fejfájást okoznak. Eredményei alapján, amelyek a Pediatric Neurology-ban jelentek meg, kezelni lehet majd számtalan serdülő migrénjét és tenziós fejfájását, s nem lesz szükség további vizsgálatokra és gyógyszerekre.

„30 beteg közül 26-nak jelentősen javult az állapota, és 19-ükben teljesen elmúlt a fejfájás” – mondta dr. Watemberg. „A javult betegek közül 20 később beleegyezett, hogy ismét elkezdjen rágógumizni, és valamennyien arról számoltak be, hogy kiújultak a tüneteik.”

A fejfájás gyerekkorban gyakori panasz, és a serdülőkor idején még gyakoribbá válik, főleg a lányokban. Tipikus kiváltó okai a stressz, a fáradtság, az alváshiány, a hőség, a videójátékok, a zaj, a napfény, a dohányzás, a kihagyott étkezés és a menstruáció. Eddig ritkán vizsgálták, hogy van-e kapcsolat a rágógumizás és a fejfájás között.

Dr. Watemberg arra figyelt fel, hogy sok olyan betege, aki fejfájással jelentkezett a gyermekneurológián vagy a háziorvosnál, rendszeres rágógumizó volt. A tinédzser lányok különösen megszállott rágógumizók voltak; ezt korábban már a fogászati vizsgálatok is kimutatták. Dr. Watemberg azt is észrevette, hogy sok olyan esetben, amikor betegei az ő javaslatára abbahagyták a rágógumizást, sokkal jobban lettek.

Ezt követően kezdett bele abba a vizsgálatba, amelybe 30, 6 és 19 év közötti beteget vont be, olyanokat, akiknek krónikus migrénjük vagy tenziós fejfájásuk volt. A betegek mindegyike napi rendszerességgel rágógumizott, s dr. Watemberg arra kérte őket, hogy egy hónapig ne fogyasszanak rágógumit. Korábban naponta 1–6 órát töltöttek rágógumizással. Egy hónap múltán a 30 beteg közül 19 arról számolt be, hogy teljesen elmúlt a fejfájása, heten pedig azt tapasztalták, hogy csökkent a fejfájás intenzitása és gyakorisága. E 26 beteg közül 20 beleegyezett, hogy az eredmények ellenőrzése végett 2 hétig ismét rágógumizzon, és valamennyien azt mondták, hogy tüneteik napokon belül visszatértek.

Két korábbi vizsgálat már kapcsolatot fedezett fel a rágógumizás és a fejfájás között, azonban eltérő magyarázattal szolgáltak. Az egyik vizsgálat szerint a rágógumizás megerőlteti a temporomandibuláris ízületet, ahol az állkapocs és a koponya találkozik. A másik vizsgálat az aszpartámot tette felelőssé, azt a mesterséges édesítőszert, amelyet a legnépszerűbb rágógumikban használnak. Az bebizonyosodott, hogy a temporomandibuláris ízület diszfunkciója fejfájást okoz, de az aszpartámmal kapcsolatos bizonyítékok vegyesek.

Dr. Watemberg a temporomandibuláris ízülettel kapcsolatos magyarázatot tartja meggyőzőbbnek. Mint mondta, a rágógumi csak egy rövid ideig ízes, vagyis nem tartalmaz sok aszpartámot. Ha a fejfájást az aszpartám okozná, akkor – érvelt – a diétás üdítők és a mesterségesen ízesített egyéb termékek sokkal több fejfájást okoznának. Ezzel szemben az emberek akkor is tovább rágják a rágógumit, amikor már elment az íze, és ezzel nagy terhet rónak a temporomandibuláris ízületre, amely egyébként is a test legtöbbet használt ízülete.

„Minden orvos tudja, hogy a temporomandibuláris ízület túlterhelése fejfájáshoz vezet” – mondta dr. Watemberg. „Úgy hiszem, ez történik akkor, amikor a gyerekek vagy a tinédzserek nagyon sokat rágógumiznak.”

Dr. Watemberg szerint eredményeit azonnal fel lehet használni. Ha az orvosok azt javasolják a krónikus fejfájásban szenvedő tinédzsereknek, hogy egyszerűen hagyjanak fel a rágógumizással, ez sokuk számára gyors és hatásos kezelés lesz, és nem lesz szükség drága diagnosztikus tesztekre és gyógyszerekre.

Forrás: Science Daily