Vajon ki felelős az elvesztegetett milliárdokért az egészségügyben?

A rezidensek és szakorvosok letétbe helyezett felmondó leveleinek aktiválódását más-más érzésekkel várják az érintettek.A szakorvosok és rezidensek azért drukkolnak, hogy – ha bekövetkezik az idő – a többség ne hátráljon meg. Az egészségügyi kormányzat pont ennek ellenkezőjéért szorít: legyen már vége a fenyegetőzésnek, s a sok éhenkórász diplomás tűrjön és dolgozzon zokszó nélkül  (Az ellátottak eközben – lehetőleg várólisták nélkül – mindössze gyógyulni akarnak.)

A Szövetség az Egészségügyért –   Kórházak- és Rendelőintézetek Szövetsége más megközelítést javasol a vita rendezésére: Számítsuk ki egy szakorvos humántőke értékét. Amíg az érettségiig eljut valaki, a családnak és a társadalomnak ez 30 millióba kerül. Utána hat év alatt az állam ismét rákölt az érintettre 12 milliót, a család még ugyanennyit. Nem számítva a szakképzés költségét, ez már összesen 54 millió. A közgazdászok tőkésített járadékszámítása alapján, az európai béreket alapul véve, 80 millió egy orvos tőkeértéke. Hozzávetőlegesen 1000 orvos megy külföldre évente dolgozni. Szorozzunk! Évi 80 milliárd forint a veszteség!  S mindössze 100 ezer forinttal kellene emelni a béreket, hogy maradjanak.

Szükségállapot helyett béremelés. Nagyon  helyesen a politikusok hibás döntéseiből fakadó nemzetgazdasági károknak ma már büntetőjogi következményei vannak. Létrejött az elszámoltatási kormánybiztos intézménye. Milliók, tízmilliók elvesztegetése ügyészi vizsgálatot, bírósági tárgyalást von maga után. Javasoljuk, hogy az egészségügyben elvesztegetett milliárdokért felelősök, hasonló jogi következményekkel számolhassanak.

Magyar Kórházak- és Rendelőintézetek Szövetségének elnöksége

Forrás: MTI-OS