A tartós betegek után járó emelt szintű családi pótlék elvonása miatt háborognak a szülők. Az április 1-jétől hatályos szabályozás szerint ezentúl csak a legsúlyosabb valamint a maradandó károsodást okozó betegségek esetében jár a magasabb összegű családtámogatás. A betegség fokát speciális szakvizsgával rendelkező szakorvos állapíthatja meg. Az asztmás kezelésre járó gyerekek 90 százalékát érinti az emelt családi pótlék elvonása.
Az áprilisban életbe lépett új rendelet részletesen felsorolja az érintett betegségeket, ezért könnyebbé vált az emelt szintű családi pótlékra jogosult gyermekek besorolása – nyilatkozta Tóth Edit főorvos. A legsúlyosabb szív-, allergiás-, immunhiányos-, tumoros-, hiány- és anyagcsere betegségben valamint maradandó károsodást okozó betegségekben szenvedők kaphatják meg a támogatást.
A kórház gyermekosztályát vezető orvos elmondta, kizárólag speciális szakvizsgával rendelkező szakorvos adhat igazolást a betegség mértékéről az emelt szintű családi pótlék igénybevételéhez. Tóth Edit példaként említette, hogy az ételallergiás betegségek közül a tej-, tojás- és búza- érzékenységben szenvedők maradtak az emelt családi pótlékra jogosultak között.
Az asztmás betegei 10 százaléka tartozik a súlyos esetek közé Hetyei Erika gyermek pulmonológusnak. A doktornő hetente kétszer tart pulmonológiai rendelést, melyen 15-18 beteg jelenik meg egy-egy alkalommal. Számára az a legnagyobb kérdés, vajon növekszik-e az akut légúti tünetekkel kórházba kerülők száma. Szerinte az emelt összegű családi pótlék megvonása miatt többen esetleg nem tudják majd kiváltani a gyerekük számára fontos gyógyszereket, ami miatt súlyosbodhat az állapotuk és kénytelenek kórházba feküdni gyógykezelésre.
Pulmonológiai ellenőrzésre négyhavonta járnak a betegek, a szakorvos igazolása alapján egy évig jár emelt családi pótlék. A jogosultság lejárta előtt egy hónappal a Magyar Államkincstár levelet küld a szülőnek, a szakorvos pedig igazolást állít ki, továbbra is megfelel-e a családtámogatási feltételeknek. Felhívta a figyelmet, hogy a közgyógyellátás sem jár, ha megszűnik az emelt családi pótlék. A szakorvos azonban javaslatot tehet azokra a gyógyszerekre, melyeket 90 százalékos támogatással vásárolhat meg a szülő az asztmás gyermeke számára.
(delmagyar.hu)