Helyzet

Zuhan az egészségügyi ellátás színvonala, miközben orvosok ezrei menekülnek az országból. Minden eddiginél szélesebb körű összefogásra készül az orvostársadalom a helyzet javításáért. Több orvosszervezet a Magyar Rezidens Szövetség közreműködésével a közeli jövőben hozza nyilvánosságra ultimátumát. Céljuk, hogy a kormányt meggyőzzék, szükség van az orvosok itthon maradását ösztönző intézkedésekre.

A kezdő orvosok 80-85 ezer forintot visznek haza havonta, de az ápolónők fizetése is megalázóan alacsony, ők még ennyit sem keresnek. Közben több mint tízezer forinttal csökkent az orvosok havi átlagjövedelme is. Az egészségbiztosítótól kapott összegből nem jut béremelésre, sőt, olykor gyógyszerekre sem, ráadásul a kórházi körülmények is egyre rémisztőbbek. Az intézményi összevonásokkal százmilliók takaríthatók meg, ám ez töredéke csupán a szükséges forrásoknak.

A Semmelweis Terv hamarosan kormány elé kerülő változatában mindezek ellenére nincs szó pénzről vagy szakmai kérdésekről. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke lapunknak úgy nyilatkozott: „Az egészségügyi kormányzat nem reflektál a kamara észrevételeire, semmiféle szakmai egyeztetés nincs, szemben a tárca nyilatkozataival.” Mint hozzátette, egyre rosszabb a helyzet, mivel a tavalyihoz képest ismét növekedett a külföldön munkát vállalni szándékozó egészségügyi dolgozók száma.

Ha az elvándorlás felgyorsul, 2013-ig akár négyezer orvost is elveszíthetünk, az ország uniós csatlakozásával ugyanis annyira fölerősödött az orvosok külföldi munkavállalása, hogy mára az egyetemisták nagy része nem is itthon képzeli el a jövőjét. Idén 25 százalékkal többen szeretnének külföldön munkát vállalni az egészségügyben, mint ahányan ebben az évben Magyarországon orvosi diplomát szereztek.

Egy szakorvos képzése Magyarországon húszmillió forintba kerül, melyből – ha az orvos megelégeli itthoni életminőségét és külföldön vállal munkát – később végül más országok betegei profitálnak. Az itthon maradók jelentős hányada pedig már túl van a hatvankét éves nyugdíjkorhatáron. A KSH felmérése szerint jelenleg a vérellátásban, a krónikus kórházi fekvőbeteg-ellátásban, valamint a rehabilitációs szakterületeken legnagyobb az orvoshiány.

Közben május közepéig több ezer orvos tette borítékba felmondólevelét, amit december 31-én abban az esetben adnak majd át munkáltatójuknak, amennyiben a 2012-es költségvetés nem számol az ágazat forráshiányának pótlásával.

Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke egy hónapja fordult a kormányfőhöz, kérve, hogy személyesen avatkozzon a kritikus helyzetben lévő egészségügyi ágazat helyzetébe. Az alkotmány minden állampolgár számára előírja a testi-lelki egészséghez való jogot, a kritikus munkaerőhiány miatt azonban ez veszélybe kerülhet.

Szerző: Mozer Mária
Forrás: FigyelőNet