A milliárdokat érő kacsa

Hiába bizonyította be az elmúlt évtizedek számos tudományos vizsgálata, hogy a homeopátiás szereknek legfeljebb placebohatásuk van, a gyógymód hívei világszerte dollármilliárdokat költenek az apró golyócskákra – a homeopátia művelőinek legnagyobb megelégedésére.

Vegyünk egy pézsmakacsát, távolítsuk el a máját és a szívét, majd daráljuk le! Hígítsuk a szervzúzalékot homeopátiá­san „egy per végtelen” közeli koncentrációra, és kész is a legismertebb homeopátiás készítmény, az Oscillococcinum, amelynek csak az Egyesült Államokban húszmilliárd dolláros forgalma van. Egyetlen kacsamáj ilyen áron nem kelt még el a földön. Boldogkői Zsolt, a Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Orvosi Biológiai Intézetének igazgatója szerint az Oscillococcinum „lényege” mintegy a homeopátia kvintesszenciája is: az, hogy egy feltételezett hatóanyagot végtelenre hígítunk. Ebből bárki számára nyilvánvalóvá kellene válnia: a homeopátia puszta áltudomány.

 

Az évek során napvilágra került negatív vizsgálati eredmények azonban nem tudják eltántorítani meggyőződésüktől az e gyógymódban hívő embermilliókat, sőt a modern orvoslás gyakorlói közül is sokan vannak, akik homeopátiával is kezelnek.

Boldogkői Zsolt és munkatársai szó szerint a missziójuknak tartják, hogy minden lehetséges fórumon harcoljanak az orvostudománnyal kapcsolatos butaságok és átverések ellen, amelyek nem csupán a homeo­pátiát foglalják magukban, hanem lényegében az alternatív orvoslás teljes spektrumát. Meggyőződésük ugyanis, hogy amikor a tudományos alapú orvoslást kívülről és belülről is támadják, az elhivatott kutató sem hallgathat.

De nézzük meg még közelebbről, miért is tartják sokan áltudománynak, butaságnak a homeopátiát! A homeopátia alapelve, hogy a kutyaharapást szőrével – ahogyan ők mondják: hasonlót a hasonlóval – kell gyógyítani. Szívesen hivatkoznak e téren Hippokratészra, aki ezt úgy fogalmazta meg: „Ugyanazok a dolgok, amelyek a betegséget okozzák, meg is gyógyítják azt.” A védőoltások esetében a modern orvostudomány is alkalmazza ezt az elvet, ám nem úgy, ahogyan a homeopátia, amelynek második alapelve szerint egy homeopátiás szer annál hatékonyabb, minél hígabb. A homeopátiás hatást valójában nem is maga az anyag váltja ki, hanem az oldószer (rendszerint a víz) memóriája. Boldogkői Zsolt hasonlata szerint ezt úgy kell elképzelni, mintha kávéskanálnyi málnaszörpöt öntenénk az Atlanti-óceánba az egyik pontján, majd egy másikon kávéskanállal merítve az óceánból megkapnánk a homeopátiás szert, hiszen az óceán megőrizte a málnaszörp emlékét.

A harmadik fontos homeopátiás alapelv az úgynevezett potencírozás, amely nem más, mint a hígítások utáni alapos összerázás, homeopátiás szakszóval: dinamizálás. A homeopátiás termék így gyakran már egyetlen molekulát sem tartalmaz a készítmény alapjául szolgáló nyersanyagból.

Több mint placebo?

Nem véletlen, hogy az elmúlt években-évtizedekben számos vizsgálat megállapította: a homeo­pátiás szerek semmivel sem nyújtanak többet, mint a placebo-, vagyis hatóanyag nélküli készítmények. A tekintélyes orvosi lap, a The Lancet 2005-ben közölt átfogó tanulmányt a homeopátia hatékonyságával kapcsolatban, amelynek eredménye az volt, hogy az megkülönböztethetetlen a placebohatástól. Az idén pedig, ugyancsak átfogó vizsgálat alapján, ugyanerre a következtetésre jutott az ausztrál Nemzeti Egészségügyi és Orvosi Kutatási Tanács (NHMRC). Az NHMRC vezetője, Warwick Anderson szerint minden orvosi kezelést és beavatkozást tudományos alapossággal kellene alátámasztani, viszont „a vizsgálat kimutatta, hogy egyszerűen nincs jó minőségű bizonyíték, ami igazolná, hogy a homeopátia többet tudna a placebónál”. Az Index tudósítása szerint az Ausztrál Homeopátiás Szövetség szóvivője szerint viszont az emberek nyilván nem fizetnének egy halom pénzt a homeopátiás szerekért, ha azok nem hatnának. Az ausztrál orvosi kamara (AMA) általános orvoslást összefogó bizottságának elnöke, Brian Morton is úgy látja azonban: „Az emberek csak a pénzüket vesztegetik, és közben a saját egészségüket kockáztatják, ha olyan szereket szednek, amik mögül hiányzik a bizonyíték.”

A Magyar Homeopata Orvosi Egyesület közleményt jelentetett meg az ausztrál vizsgálati eredményre reagálva, elutasítva azokat a véleményeket, amelyek a szerintük számos csúsztatást és metodikai hibát tartalmazó tanulmányt használják hivatkozásként. Mint írták, honlapjukon számos, a homeopátia hatékonyságát bizonyító tudományos kutatás eredményét olvashatják az érdeklődők, így többek között azt is, amit a Magyar Tudományos Akadémiának készítettek homeopátiával kapcsolatos kutatásokról.

Darált máj influenzára

Ez utóbbit Gábor Fruzsina szakgyógyszerész, homeopata jegyzi, aki nemcsak több évig volt a Magyar Homeopata Orvosi Egyesület vezetőségi tagja, de szakértője a gyógyszertári homeopátiás adatbázisnak is. A szakember, mint 2012-ben született dolgozatában írja, úgy látja: erőteljes lobbitevékenység folyik a világ sok országában, így Magyarországon is a homeopátia és más komplementer (vagyis a modern gyógyítást kiegészítő) módszerek ellen.

Ezek azonban, legalábbis egyelőre úgy tűnik, a homeopátia ellenzői számára nem tartalmaznak kellőképpen meggyőző érveket. Az alternatív medicina, ezen belül a szelíd gyógymódnak is nevezett homeopátia híveinek annál inkább: az Egyesült Államokban több milliárd dollárra, de Európában is több mint egymilliárd euróra becsülik e szerek éves piaci forgalmát.

Boldogkői Zsolt szerint bár mondhatnánk, hogy mindenki arra költi a pénzét, amire akarja, ha mindenki előtt világos lenne, hogy a homeo­pátia csak átverés, hatástalan szerekre a legtöbben nem adnának ki egy petákot sem. Az átlagember számára azonban nem egyértelmű, hogy ez a helyzet. Sajnos a tudomány és az orvoslás képviselői és szervezetei, valamint a hatóságok nem lépnek fel kellő eréllyel a csalás ellen, kivétel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH), amely az utóbbi időben aktivizálta magát, és sokmilliós büntetéseket szabott ki különféle alternatív módszerek gyakorlóira – tette hozzá elismerően a professzor. A GVH néhány éve éppen az említett kacsamájkivonatot tartalmazó készítményt forgalmazó cégeket is több mint tízmillió forintra bírságolta, mert az Oscillococcinum reklámjában azt állították, hogy a szer alkalmas az influenza megelőzésére, miközben csak a tünetek enyhítésében hatásos.

Csodagolyócskák

Vannak, akik úgy gondolják: amíg az emberek a gyógyulásuk érdekében bármiben hajlandók hinni, nincs is esély arra, hogy a homeopátiát és a hasonló, nem egyértelműen és bizonyíthatóan csaláson alapuló eljárásokat be lehessen tiltani. Az így gondolkodók egyike a szintén a szegedi egyetemen, azon belül is a természetes eredetű gyógyszerekkel foglalkozó Farmakognóziai Intézetben kutató és oktató Csupor Dezső, aki nem mellesleg az egyik alapítója és rendszeres szerzője a gyógyszerekkel, gyógynövényekkel és étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos tévhitek eloszlatását zászlajára tűző Ködpiszkáló blognak. Csupor Dezső talán higgadtabban, de ugyanolyan elszántan harcol a tudatlanság ellen, mint Boldogkői Zsolt. Szerinte akkor, amikor a világon több millióan több milliárdot áldoznak homeopátiás golyócskákra, maximum annyit lehet, de azt el is kell érni, hogy bizonyítatlan hatásosságú szereket sehol se támogasson egyetlen egészségbiztosító se. De ennél is fontosabb – mondja –, hogy minél többen ismerjék meg a homeopátia lényegét és ellentmondásait, elsősorban az orvosok körében. Csupor Dezső még egy dolgot feltétlenül fontosnak tart hangsúlyozni a homeopátiával szemben felhozott érvekkel kapcsolatban. Ez pedig nem más, mint hogy semmiképpen sem szabad lebecsülni a placebohatást. Ha ugyanis okosan használják, a legmodernebb gyógyszerek hatását is képes fokozni, ha pedig figyelmen kívül hagyják, a bizonyítottan hatásos szerek eredményességét is rontja. Egyszerűbben fogalmazva: ha az orvos bizalmat ébreszt önmaga és az alkalmazott kezelés iránt, nagyobb a siker esélye, ám ha személytelenül, netán gorombán bánik a beteggel, és nem magyarázza el a szer várható hatását, akkor a legújabb, legdrágább gyógyszer is kevésbé lesz hatékony.

Egy csepp sör egy korsó vízben

Az egyik áltudomány-hírcsárda, a The Spudd a nyár közepén úgy csinált viccet a homeopátiából, hogy leközölt egy álhírt, amely szerint a British Journal of Homeopathy szaklapban megjelent egy cikk, amelyet a homeopátia elvei szerint a végtelenségig hígított dózist alkalmazva, vagyis 0,00000000001 pontos betűmérettel jelentettek meg, ami miatt természetesen nem is lehet elolvasni.

Néhány éve pedig az interneten keresztül az egész világot bejárta az a humoros videó, amely a homeopátia hatástalanságát egy sürgősségi eseten keresztül mutatta be. A sérültet sisakvirággal, hegyi kristállyal akarták kezelni, majd, mivel az illetőt kék Ford Mondeóval ütötték el, az orvos kiadta az utasítást: szerezzenek be egy ugyanilyet, tegyék vízbe, hígítsák, rázzák, hígítsák, rázzák, majd cseppentsenek az oldatból hármat a beteg nyelvére.

A páciens persze meghal. Az orvos este egy pubban kesereg, ahol a kollégája azzal nyugtatja: „Igaz, hogy nem tudtad megmenteni a rákos, a szívbeteg, a hörghurutos, a bárányhimlős és a kanyarós pácienst, de ha valakinek rossz a közérzete vagy becsípődött az idege, vagy egyszerűen több pénze van, mint esze, te ott vagy neki. Az egyik kezedben gyakorlatilag tiszta vízzel, a másikban hatalmas számlával.” A videó slusszpoénja az, amikor a két doki búfelejtőnek homeopátiás sört rendel, a csapos pedig egy korsó vízbe egyetlen csepp sört csapol.

 

(Magyar Idők)